Mokyklos ir bendruomenės velykiniai renginiai

20150406_142851

MARGUČIŲ MARGINIMAS IR RIDENIMAS

Islandijos lietuvių bendruomenė bei Islandijos lituanistinė mokykla “Trys spalvos” kasmet rengia velykinių kiaušinių marginimo bei velykinių dekoracijų darymo kūrybinę popietę, kurioje atsiskleidžia tiek vaikų, tiek suaugusiųjų dažnai giliai užslėpti meniniai sugebėjimai bei laki vaizduotė. Turbūt nei vienoje šventėje nebūna taip tylu ir ramu kaip kad marginant kiaušinius. Kiekvienas giliai paskendęs savo fantazijos gelmėse laiko rankose vis dar baltą kiaušinį ir atsargiai, palengva jį margina ir dekoruoja. Rezultatai dažnai pribloškia net ir pačius margintojus. Marginimas vašku reikalauja daug susikaupimo, pirštų vikrumo bei meninio proveržio. Ramybė ir šventinio laukimo idilė sujungia ir sustiprina šeimas.

  • Kodėl marginami kiaušiniai? Kiaušinis – gyvybės, gimimo, vaisingumo simbolis, kuris žadina gamtą, kviečia greičiau nubusti. Margučių spalvos simbolizavo skirtingas gamtos dalis. Gelsva (dažydavo svogūnų lukštais) – javus, juoda (ąžuolo žievės nuoviras) – žemę, mėlyna (žibuoklių žiedai) – dangų, žalia (virdavo žolėse) – augalus, raudona (naudojo spanguoles) – gyvybę. Jeigu pažiūrėtumėte, kaip seniau išpiešdavo vašku ar išskutinėdavo kiaušinius, tai pamatytumėte, kad dominuoja saulutės (kad augalams saulės netrūktų), žvaigždutės (kad šviesu būtų net naktį), augaliukai (kad viskas greičiau suvešėtų), žalčiukai ir gyvatės (manoma, kad jie prikeldavo augalus).

Velykų antrą dieną tradiciškai susirinkę katalikų bažnyčios parapijos salėje visi drauge linksmai leidome laiką. Jau kasmetine tradicija tapusio Mamyčių skanėsto konkursas nenuvylė ir šiais metais. Išradingosios mamytės visuomet randa naujų receptų ir nepaliauja mūsų stebinti naujais skoniais. Taip pat tradiciškai yra rengiami Gražiausio margučio, Jauniausio margintojo ir Originaliausia technika numarginto kiaušinio konkursai. Neįtikėtina, tačiau kasmet atsiranda vis naujų marginimo būdų, kurių originalumui, atrodo, ribų nėra. Bet ko čia taip stebėtis, lietuviai visuomet pasižymėjo išradingumu, kūrybingumu bei kruopštumu. Islandijos lituansitinės mokyklos “Trys spalvos” mokiniai parodė vaidinimą “Dangus griūva”.

O galiausiai linksmiausia šventės dalis – margučių ridenimas. Varžybos būna intesyvios ir atkaklios, kovojam iki galo net penkiose amžiaus grupėse. Nugalėtojai apdovanojami šokoladiniais kiaušiniais, juk šokolado niekada nebūna per daug.

  • Kodėl kiaušiniai buvo ridenami? Visi dar gerai mena vaikišką žaidimą, kuomet nuo medinio lovelio yra ridenami kiaušiniai, o laimi, tas, kurios kiaušinis nurieda toliausiai arba kurio kiaušinis paliečia daugiausiai  kitų žaidėjų kiaušinių. Seniau tokį žaidimą žaidė ir vaikai, ir suaugę. Tikėta, kad kiaušiniai, riedėdami per žemę pažadina žalčius ir gyvates, o šie, pradėję šliaužioti savo pilvais kutena ir prikelia žolytes ir augaliukus.

Daugiau nuotraukų iš velykinių renginių galite rasti čia:

Comments are closed.