Bendruomenės vykdomas ir Reikjaviko miesto paremtas projektas: Juventos karpiniai ir maži stebuklai

IMG_130113 (2)

Popieriaus karpinių meninkė Juventa sako karpanti visuomet, nuo ankstyvos vaikystės. Augusi mažame Lietuvos miestelyje, pievų ir sodų apsuptyje, ji žirklutėmis kūrė savo pasakas apie fėjas, drugius, sraigių namus. Pirmoji popierinių lėlių paroda buvo surengta Kaune, kai autorei buvo 12 metų. Studijuodama Vilniaus universitete, Juventa gilinosi į istorijos, antropologijos, filosofijos studijas, aistringai domėjosi senosiomis, pagoniškomis kultūromis, mitologijos simboliais vaizduojamajame mene, senuosiuose popieriaus karpiniuose. Juventa 15 metų dirbo TV žurnaliste, o popieriaus kūriniai tapo laisvalaikio aistra. Nuo 2010 metų ši kūryba tapo pagrindine jos gyvenimo dalimi. Paulius – profesionalus archeologas ir knygų dizaineris. Fotografuoja nuo 5-erių metų, nes turi “fotografo geną” – yra penktos šeimos fotografų kartos atstovas. Pauliaus prosenelis buvo aerofotografas I Pasauliniame kare. Pats Paulius juokiasi, kad fotokamerą laiko net šalia lovos, nes nežinia, kokia mintis gali šauti į galvą: įamžinti nuostabiausią mėnulio pilnatį ar sugauti gabalėlį sapno, nutrūkusio vos pabudus… Geriausi modeliai? Vėjas, jachtos ir …savi vaikai, kurie jau įprato būti stebimi pro objektyvą. Pats Paulius – labai jaukus ir geras.

Gegužę Reykjaviko miesto bibliotekoje Gerðuberge pražydo ir sužaliavo Juventos POPIERIAUS karpiniai, o Pauliaus fotografijos, kuriose užfiksuota mergaitės ir triušiuko istorija, pakvietė žiūrovus pabraidyti žydinčiomis Lietuvos pievomis, sužavėdamos bibliotekos lankytojus ir svečius. Autoriai surengė meistriškumo pamokas ir dirbtuves, besidomintiems popieriaus karpinių menu, jų atlikimo technikomis, lietuviškomis karpinių tradicijomis. Pamokos sulaukė daugiau nei pusšimčio dalyvių – lietuvių ir islandų. Juventa ir Paulius Mudėnai surengė ir rytmetį vaikams – smagios, eiliuotos knygelės ”Triušiukų abėcėlės” programa, įtraukė į improvizacijų sūkurį ir mažus, ir didelius žiūrovus. Projektas labai sužavėjo islandus ir sukėlė norą apsilankyti mūsų gražioje, žalioje Lietuvoje…….

Alisa ir žolynų stebuklai – Tai paprasta ir nepaprasta Mergaitės ir Triušiuko istorija. Skirta miestuose augantiems vaikams ir jų tėvams… Bekraštėse žydinčiose pievose pilna mažučių stebuklų: vėjas pučia savo fleitą, o baltagalviai vėdrynai sukasi melodijos ritmu, pasakas šnabžda smilgos… Dūzgia bitės ir skraido drugiai… Vieną dieną šį tikrą, kvepiantį, šnarantį pasaulį atranda Mergaitė, gyvenanti dideliame mieste, leidžianti dienas prie kompiuterio, virtualioje realybėje, ir spaudžianti mygtuką “like” ant paukščių ir žvėrelių nuotraukų feisbuke. Kas laimės? Dinamiškas, supergreitas internetas ar gyva gamta? Ar išgirs, ar supras Mergaitė gamtos kalbą? Ar mokės prisijaukiti mažą triušiuką, gyvenantį pasakų pievoje? Ar pajus maža širdelė tarp dangaus ir žemės esantį stebuklą? Ką ji atras ir ką supras basomis kojomis bėgdama per žydinčią, rasotą pievą, šokdama po lietumi, pindama stebuklingus žolynų vainikus?

Paroda vyks iki rugpjūčio 31 d. Mielai kviečiame apsilankyti.

Daugiau nuotraukų iš renginių galite pamatyti čia.

Projektą iš dalies parėmė Reikjaviko miesto savivavldybė.

RVK

IMG_130024 (2)

IMG_130287 (2)

Comments are closed.