Dalyvavome Móðurmál surengtame seminare “Kalbų lobynas”.

     20150821_160704

     2015 m. rugpjūčio 21 – 22 d. Islandijos lituanistinės mokyklos “Trys spalvos” mokytojos dalyvavo Móðurmál (Gimtosios kalbos asociacijos) ir Reikjaviko laisvalaiko centro surengtame seminare “Kalbų lobynas”. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas dvikalbystei, daugiakalbystei bei kalbų vaidmeniui vaiko asmeniniame ir mokykliniame gyvenime.

     Ypatingas seminaro svečias buvo Deirdre Kirwan, Airijos pradinės mokyklos direktorė, kuri domisi bei tyrinėja dvikalbių ir daugiakalbių vaikų sugebėjimą kalbėti keliomis kalbomis bei pritaikyti gimtosios kalbos žinias, siekiant kuo efektyviau išmokti gyvenamosios šalies kalbą. Jos vadovaujamoje mokykloje 80% vaikų yra užsieniečiai, kalbantys net 40 skirtingų kalbų. Mokykloje visos kalbos yra vienodai gerbiamos bei vienodai svarbios. Mokytojai skatina vaikus kalbėti, skaityti bei rašyti gimtąja kalba ir didžiuotis savo šaknimis. Vaikai puikiai jaučia palankią terpę kalbų mokymuisi ir dažniausiai patys imasi iniciatyvos: dainuoja, skaičiuoja ir atlieka kitokias užduotis keliomis kalbomis. Nenustebino ir faktas, kad šią mokyklą lankantys vaikai puikiai atliko įvairius testus, kurių rezultatai net buvo geresni už kitų Airijos mokyklų rezultatus. Jauki, ugdanti bei skatinanti tobulėti mokyklos atmosfera tik patvirtina faktą, jog pagarba bei pasididžiavimas savo šaknimis sėkmingai atveria duris ir į kitos šalies kultūros bei kalbos pasaulį. Seminaro metu Deirdre ypatingai akcentavo gimtosios kalbos mokymosi bei tobulinimo svarbą.

     Seminare mūsų mokyklos kolektyvas pristatė “Draugystės tilto” sąskrydį bei parodė ypatingai nuotaikingą spektaklį, kurio idėja būtent ir kilo “Draugystės tilto” Norvegijoje metu. Viename iš “Draugystės tilto” programos seminarų buvo mokoma kaip vaikams perteikti žinias bei sukauptą patirtį, prikaustant jų dėmesį ir sukurstant smalsumą. Vaikai aplinkinį pasaulį pažįsta per savo pojūčius: ragaudamai, liesdamai, uosdami, matydami, girdėdami. Skaitant, pasakojant ir vaidinant labai svarbu sužadinti visus penkis pojūčius bei tiesiog būtina į veiklos sūkurį įtraukti ir žiūrovus. Spektaklis „Tyla ir triukšmas“, kurio autorė yra Islandijos lituanistinės mokyklos “Trys spalvos” mokytoja Neringa Eidukienė, būtent ir apėmė visus penkis pagrindinius žmogaus pojūčius ir todėl sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo.

        Detalesnę informaciją apie seminarą rasite čia http://www.modurmal.com/training/

20150821_174633

Comments are closed.