Sausio 13-osios atminimo renginiai Reikjavike

20160116_184651

1991 metų sausio įvykiai užgrūdino ir išgrynino Lietuvos nepriklausomybę, tų įvykių aukų kraujas įrašė Lietuvos vardą į pasaulio istoriją. Net keli Sausio 13-osios įvykių 25 metų sukakties minėjimo renginiai vyko Islandijos sostinėje. Labai simboliška šią svarbią datą minėti čia, Reikjavike – todėl, kad  Islandijos valstybė buvo pirmoji, pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę, mes esame laisvi, Lietuvos vardas jau 25-erius metus yra Europos žemėlapyje.

Vėlyvą sausio 16 dienos popietę Islandijos lietuviai rinkosi nekomercinio kino centre Bíó Paradís į Islandijos lietuvių bendruomenės organizuotą Sausio 13-osios sukakties minėjimą, kartu pažiūrėti islandišką dokumentinį filmą „Tie, kurie drįsta“, 2015 metais sukurtą Óla­fur Rögn­valds­son ir Kolfinna Baldvinsdóttir. Filmas pasakoja apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos nepriklausomybės kovas 1990-1991 metais, regėtas  tuometinio Islandijos vyriausybės užsienio reikalų ministro Jón Baldvin Hannibalsson. Minėjime dalyvavo ir apie kūrybinį procesą pasakojo filmo scenarijaus autorė, J. B. Hannibalsson duktė Kolfinna Baldvisdóttir, 1990-1991 metų įvykius prisiminė ir pats buvęs ministras Jón Baldvin, Islandijos lietuvių bendruomenės Garbės narys, Vilniaus miesti garbės pilietis, už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, LDK Gedimino ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi. Po filmo diskusijos persikėlė į neformalią aplinką, kur visi minėjimo dalyviai galėjo užduoti rūpimus klausimus tiek filmo kūrėjai, tiek gerbiamam ministrui. Šiltuose pokalbiuose ir įdomiose diskusijose taip pat dalyvavo Islandijos lietuvių bendruomenės Garbės nariai Þorsteinn Eggertsson su žmona ir scenografas Vytautsa Narbutas, kiti Islandijos lietuviai, bendruomenės nariai, universiteto studentai.

20160117_130705

Sekmadienį, sausio 17 dieną, ketvirčio amžiaus Sausio 13-osios įvykių sukaktį minėjo ir Islandijos lituanistinė mokykla “Trys spalvos”. Pamokose mokiniai ir mokytojai prisiminė 1991 metų sausio įvykius Lietuvoje, kalbėjo apie istorinės atminties svarbą, apie jau trečius metus vykstančią akciją „Neužmiršk“, skirtą Sausio įvykiams atminti. Vaikai taip pat spalvino ir segėsi neužmirštuoles. Nepabūgę žiemiškai šalsnojančio oro, po pamokų susirinkę Reikjaviko Landakot mokyklos kieme, mokyklos mokytojos, mokiniai ir jų tėvai iš spalvotų balionų sukūrė lietuvišką trispalvę. Mokyklos choras dainavo dainą „Lietuva, tave myliu“. Visi klausėsi mokytojos Neringos Eidukienės skaitomų prasmingų poeto Justino Marcinkevičiaus žodžių, tylos minute minėjo žuvusius už Lietuvos laisvę.

Tą sekmadienį Reikjaviko katalikiškoje Kristaus Karaliaus archikatedroje buvo aukojamos Šv. Mišios lietuvių kalba. Argentiniečio kunigo Juan Carlos Escudero vedami lietuviai meldėsi už Lietuvą, už kritusius kovojant už jos laisvę, už žuvusius 1991 m. sausio įvykiuose. Mišiose patarnavo nemažas būrys lietuviukų, lankančių Pirmosios komunijos kursus, vargonavo ir giedojo lituanistinės mokyklos mokytoja ir muzikinės grupės „Gija“ vadovė Renata Pratusytė, giedojo muzikinės grupės ir mokyklos choro atstovės.

Daugiau nuotraukų ir vaizdo įrašą iš renginių galite pamatyti čia.

20160117_150242

Comments are closed.