Lietuvių tradiciniai sąskambiai ir spalvos Islandijoje

Islandijos sostinėje, Reikjavike, rugpjūčio mėnesį rengiamas „Kultūros nakties“ festivalis kasmet pritraukia labai daug svečių tiek iš Islandijos, tiek iš kitų užsienio šalių. Renginio programa pasižymi unikaliu įvariapusiškumu, kur kiekvienas gali atrasti kažką naujo, nematyto ir neišbandyto. Festivalio metu knibždėte knibžda kiekvienas Reikjaviko kampelis, prisodrintas kultūros, meno ir muzikos. Jo metu taip pat galima nemokamai apsilankyti muziejuose bei susipažinti su jų veikla. Festivalį vainikuoja kasmet vis įspūdingesnis fejerverkų šou šalia Operos ir koncertų rūmų „Harpa“.

20170819_151337

Islandijos lietuvių bendruomenė ruošdamasi Lietuvos valstybės atkūrimo 100- mečiui numatė pagrindinius renginius suorganizuoti būtent „Kultūros nakties“ festivalio metu, kad kuo daugiau jo svečių galėtų pasidžiaugti lietuviškos kultūros perliukais. Renginio svečiais ir lietuvių kultūros  ambasadoriais tapo Vilniaus universiteto Kauno fakulteto folkloro ansamblis „Uosinta“. Daugiau kaip 35 gyvuojantis ir Lietuvos senuosius papročius, dainas, šokius ir muzikavimo tradicijas puoselėjantis ansamblis paruošė dinamišką, nuotaikingą bei žiūrovus įtraukiančią programą, taip pat pristatė ir lietuvių tautinius kostiumus. Islandijos lietuvių bendruomenė surengė du renginius. Pirmasis vyko „Kultūros nakties“ festivalio išvakarėse rugpjūčio 18 d. Reikjavike įsikūrusiame Kultūros centre „Gerðuberg“. Šio renginio svečiais tapo ir islandų tautinių šokių kolektyvas. Tai buvo itin unikalus momentas, kai lietuvių bei islandų tautiniai šokiai bei liaudies dainos susipynė į vieną margą, balsingą bei ypatingą kultūros paveldo pynę. Buvo taip pašėlusiai smagu, kad šoko visi renginio dalyviai. Islandams taip patiko trypti drauge, kad jie atėjo ir į kitos dienos renginį. Po šio renginio islandų tautinių šokių kolektyvas pakvietė „Uosintos“ kolektyvo narius į savo repeticijų salę. Ten mums buvo pristatyti islandų tautiniai kostiumai, o juos siuvanti siuvėja labai įdomiai paaiškino jų istoriją bei apibūdino visas esmines islandų tautinį kostiumą sudarančias detales. Lietuvaičiai pavaišino juos lietuviškais saldainiais, šakočiu bei sūriu „Džiugas“, kuris, beja, pirmiausiai ir išgaravo nuo vaišių stalo bei labai patiko islandų vaikams. O po vaišių ir vėl tęsėsi šokiai pokiai. Viskas tarsi klostėse savaime ir atrodė, kad abu kolektyvai būtų buvę pažįstami jau senų seniausiai. Esame labai dėkingi islandų tautinių šokių kolektyvui už jaukų priėmimą ir įdomų pasisėdėjimą.

20170818_184729

Pagrindinis „Uosintos“ pasirodymas vyko didinguose Operos ir koncertų rūmuose „Harpa“ rugpjūčio 19 d. Ten susirinkusius svečius ir vėl džiuginome lietuvių liaudies dainomis, šokiais bei savo tradicijomis. Kai kurie islandų tautinių šokių kolektyvo nariai jau iš vakaro išmokę keletą lietuviškų šokių žingsnelių pakviesti prisijungti tiesiog bėgte išbėgo į sceną. Galiausiai šoko ir dainavo visi susirinkusieji, įsisukę į linksmybių sūkurį vos begalėjome sustoti. Paskutiniai akordai nutilo tik tada, kai mūsų paprašė užleisti sceną kitiems. Tačiau gražią saulėtą popietę išėję iš „Harpos“ „Uosintos“ ansamblio nariai tuoj pat buvo apsupti smalsių šventės dalyvių, kurie nuolat klausinėjo iš kur jie atvykę ir labai domėjosi Lietuva bei jos kultūra. Energinga ir niekada nenuvargstanti kolektyvo vadovė Auksuolė Šuliokienė tuoj pat išsitraukė akordeoną ir surengė dar vieną mini pasirodymą po atviru dangumi. Lietuviška daina ir jos skambesys bei šokio ritmai aidėjo visame Reikjaviko uoste bei džiugino kiekvieno širdį. Lietuvos valstybės 100- mečio sumaniau paminėti net nebūtume sugalvoję.

20170819_164520

Dėkojame visiems renginio rėmėjams bei dalyviams. Renginį dalinai parėmė Lietuvos Kultūros ministerija ir Kultūros taryba, Reikjaviko „Kultūros nakties“ fondas bei Islandijos lietuvių bendruomenė. Ypatingai dėkojame „Uosintos“ ansamblio kolektyvui už pasiryžimą pas mus atvykti, už neišsenkančią energiją bei nepamirštamas akimirkas.

Daugiau nuotraukų rasite paspaudę čia.

logo

Comments are closed.